Zajęcia warsztatowe

Jestem pedagogiem i plastykiem. Lalkarstwem zajmuję się od 2011 roku. Jest to wiele lat doświadczeń, wzlotów i upadków na tej twórczej drodze.
W Polsce ta dziedzina twórczości nie jest powszechna – na rynku wydawniczym brakuje książek, a lalki uznaje się za zabawki, które powinny służyć dziecku jako przytulanka lub kojarzyć się z bohaterem z bajki, który jest pozbawiony problemów i najczęściej uśmiechnięty.
Lalki takie mogą być, ale nie muszą – moje takie nie są.
Moje podejście do tych prac jest tak jak zawodowego malarza do malowania,  rzeźbiarza do rzeźbienia, czy muzyka do komponowania.
Przez wiele lat zbierałam bezcenne doświadczenia ciężko pracując na to, aby moje prace mogły stawać ramie w ramię z pracami lalkarzy z całego świata, rywalizując w konkursach, wystawiając prace w muzeach, czy festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Rozmawiałam z twórcami, organizatorami i kolekcjonerami. Wymieniałam pomysły i doświadczenia.  Brałam udział w wielu festiwalach lalek w Europie, byłam z lalkami także w USA.
W Polsce inicjowałam wystawy zbiorowe oraz indywidualne. Moje lalki były w kilku gazetach profesjonalnych i popularnych w Polsce i za granicą. Na temat mojej twórczości powstały programy TV. Uważam, że przyszedł czas na to, aby z pełną odpowiedzialnością przekazywać wiedzę i doświadczenia kolejnym osobom.
Dlatego  organizuję kursy. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że praca nad lalką jest to proces wielogodzinny (nie tylko faktycznej pracy, ale także intelektualny i emocjonalny). Rożne mogą być twoje umiejętności techniczne. Pamiętaj, że oprócz technicznych umiejętności, które będę ci przekazywać otrzymasz także wiele cennych informacji o rynku lalek, innych twórcach, targach, sklepach i wreszcie wiele moich osobistych doświadczeń, które są bezcenne.
Każdą osobę będę jednak przestrzegać przed plagiatem !!! Przekazanie wiedzy technicznej powinno stanowić punkt wyjścia do  osobistych rozwiązań twórczych, własnych pomysłów oraz tworzenia „własnej lalki”. Jeśli myślisz poważnie o lalkarstwie musisz szukać własnego stylu, sposobu prezentacji, własnego wyrazu, bo to jest najbardziej cenione ! Plagiatorzy są wskazywani palcem i szybko odrzucani!!! Przed tym będę przestrzegać.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z lalką, wiem ile jeszcze przed tobą pracy. Ale jest ona pasjonująca, niejednorodna i pełna wyzwań.
Zadaj sobie kilka pytań.
Czy potrafię szyć?
Czy potrafię rzeźbić?
Czy potrafię malować?
Jak radzę sobie w zakresie anatomii?
Co wiem o lalkach artystycznych?
Czy mnie to pociąga i interesuje?
Czy wyobrażam sobie jakie lalki będę robić, gdy nauczę się aspektów techniczny?
Jeżeli nadal cię nie zniechęciłam przejdę do szczegółów.
Poprzez praktykę pracy warsztatowej z wieloma osobami doszłam do wniosku, że przekazanie solidnej wiedzy podstawowej na temat tej dziedziny trwa około 40 godzin (można taki plan ułożyć dowolnie, zależy jak daleko mieszkasz – noclegi i wyżywienie podnosi koszt – zdaję sobie z tego sprawę). Czy możesz spędzić ze mną cały dzień tj. 8 godz. Czy możesz przyjechać w tygodniu, czy tylko w weekend? Plan zajęć możemy ustalić z wyprzedzeniem.
Przez 40 godzin przejdziemy przez wszystkie etapy tworzenia lalki. Zastanów się czy lalka z tkaniny wypełniona owczym runem jest ci bliższa, niż lalka z masy utwardzalnej. Wszystko zależy od twoich upodobań i od tego w jakich materiałach zamierzasz tworzyć w przyszłości. To pierwszy krok – wybór materiałów. Materiały otrzymujesz ode mnie w ramach opłaty za warsztaty ( ich koszt wynosi dla lalki z tkaniny około 100 zł , a dla lalki z masy utwardzalnej około 30 zł). Będziesz korzystać z moich narzędzi, zatem na kurs przychodzisz bez żadnych wątpliwości, że coś może mi się przydać. Wszystko zapewniam ja.
Co będziesz robić na warsztatach: Otóż będziesz przede wszystkim pracować, rozmawiać ze mną o lalkach, zadawać mi pytania na które będę odpowiadać. Nie bój się pytać i przygotuj sobie pytania. Będziemy ponadto spędzać czas w sympatycznej atmosferze przy kawie i poczęstunku przyglądając się temu jak powstaje kolejna lalka.
  • Anatomia i proporcje ciała
  • Rzeźba twarzy i ciała
  • Tworzenie oczu, malowanie oczu i twarzy
  • Powlekanie tkaniną i wykonywanie fryzury
  • Rzeżba ciała, tworzenie kończyn, palców
  • Łączenia poprzez stawy (Sznurkowe, kulowe) samodzielnie wykonywane
  • Powlekanie tkaniną
Kurs 40 godzinny (5 dni lub 4 dni po 10 godz)  kosztuje  2300 zł (przy pracy po 8 godzin) – materiały są w cenie.
Bez względu na twoją decyzję odnośnie naszych spotkań, chciałabym pogratulować doskonałego wyboru jakim jest lalka i emocji jakie niesie praca nad nią.
Zapraszam serdecznie na lalkowe spotkania do Piaseczna (25 km od centrum Warszawy)
Renata Gołaszewska-Adamczyk
Na wszelkie pytania chętnie odpowiem: renata@adamczyk.tv
Serdecznie zapraszam
Renata Gołaszewska-Adamczyk
Zajęcia warsztatoweadmin